تبلیغات
روان شناسی عمومی، مشاوره و سلامت روان - ویژگی خانواده های سالم
 
روان شناسی عمومی، مشاوره و سلامت روان
درباره وبلاگ


با سلام
ورود شما را به این وبلاگ خوش آمد می گویم.
وبلاگی كه مشاهده می كنید یك وبلاگ علمی است كه در زمینه روان شناسی و مسایل پیرامون آن فعالیت می كند.
امیداورم مورد توجه قرار گیرد.
لطفا با نظرات خود ، ما را به كمال نزدیك كنید.

مدیر وبلاگ : آزاده مشهدزاده
آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

1-   خانواده های خوب و متعادل خود به خود به وجود نمی آیند“ بلكه نیاز به توجه ، آگاهی،تلاش و كسب اطلاعات دارند.  

                  

2-   در خانواده سالم وقتی مشكل ایجاد می شود اعضای آن به هم نزدیك می شوند تا مشكل را حل كنند نه اینكه از هم دور شوند و از مسوولیتهای احتمالی فرار كنند.در این خانواده ها وقتی كسی اشتباهی می كند دیگر اعضا، شخصیت او را زیر سوال نمی برند و بیشتر روی رفتار اشتباه او نظر می دهند نه كل شخصیت یا نسبت دادن به خانواده پدر و مادری همسر.در خانواده سالم به جای اینكه دنبال مقصر بگردند و فرد خاصی را سركوفت بزنند اول سعی می كنند مشكل را كامل بشناسند و با پیدا كردن راه حل فشار وارده بر خانواده را كم كنند.

 

3-    در خانواده سالم اعضا حق دارند در مورد علتهای رفتار یا گفتار همدیگر سوال كنند و بقیه نیز  به راحتی دلایل خود را بیان می كنند.وقتی دلایل نادرست كسی برای دیگران مشخص می شود فرد مورد نظر به اشتباه خود اصرار نمی كند و سعی می كند به نظر دیگران توجه كند.دیگران نیز بر اشتباهات و خطای آن فرد تاكید بیجا و نكوهش نمی كنند.

 

4-    خانواده سالم گلستان استعدادها و خانواده ناسالم گورستان استعدادهاست.توجه به استعدادها،علایق و تواناییهای همه اعضا و تلاش برای شكوفایی آنها از ویژگیهای بارز خانواده های سالم است.در این خانواده ها اعضا مانع پیشرفت فكری،تحصیلی و شغلی هم نمی شوند.

 

5-   در خانواده سالم رفتارها و گفتارهای مبهم و دوپهلو وجود ندارد و همواره سعی می شود در ارتباط با هم شفاف و روراست باشند تا سوء تفاهمها كمتر ایجاد شود  این موضوع هم رفتارهای كلامی و هم رفتارهای غیر كلامی را شامل می شود و هر چه زودتر سعی می كنند سوء تفاهمها را با هم در میان بگذارند و مانع از انباشت آنها می شوند.

 

6-    در خانواده سالم چه به شوخی و چه جدی از القاب زننده و تمسخر آمیز استفاده نمی شود مثل: شلخته كله شق یكدنده خود خواه و ...               

7-    در خانواده سالم  اعضا تجارب و خاطرات تلخ و كاستیهای گذشته همدیگر را تكرار نمی كنند.(یادت هست پارسال خونه فلانی آبروی ما رو بردی...)  

                

8-    در خانواده سالم افراد تكه كلامها،عادتها،لهجه ،نحوه زندگی یا طرز پوشش دیگر اعضا یا خانواده اصلی همسر یا بستگانشان را مسخره نمی كنند یا زیر سوال نمی برند.

 

9-     در خانواده سالم كلمات “به من چه و به تو چه“ وجود ندارد و اعضای خانواده نسبت به مسایل خانوادگی احساس مسوولیت و تعهد می كنند.

 

10-   علاوه بر اینكه اعضای خانواده بویژه پدر و مادر تكیه گاه و اطمینان دهنده اند بر تكیه گاههای معنوی و توسل به آنها اعتقاد راسخ دارند.

 

11-   ویژگی بارز خانواده سالم روابط سازنده و هدفمند بین همه اعضاست.بدون دسته بندی و جناح گیری.

 

12-   در خانواده سالم فرصت با هم صحبت كردن زیاد پیش می آید و وقتی یك نفر صحبت می كند بقیه به او توجه و نگاه می كنند نه اینكه خود را به تماشای تلویزیون،روزنامه خواندن و قلاب بافی مشغول كنند.

 

13-   در خانواده سالم افراد دنبال فرصتی می گردند كه همدیگر را خوشحال كنند و همواره در فكر ایجاد تنوع،فرصتی جدید و اقدامی جالب هستند.

 

14-   در خانواده سالم هر كس  به این فكر نیست كه فقط احترام خودش را بیشتر كند بلكه سعی  می كنند با روشها و كارهایی موجب تقویت عواطف دیگر اعضا به هم شوند.

 

15-   در خانواده سالم زنده ها به اندازه افراد فوت شده دارای ارزش و احترام هستند و قدر حیات و وجود یكدیگر را درك می كنند.

 

16-  در خانواده متعادل زن و شوهر احترام یكدیگر را نزد فرزندان حفظ می كنند(زیرا هر گاه در محیط خانه بزرگترها تحقیر و كوچك شوند،كوچكترها هرگز بزرگ نخواهند شد).

 

17-        در خانواده سالم بستگان و فامیلهای دو طرف مورد پذیرش و احترامند.

 

18-   در خانواده سالم  اعضا نه فقط به نیازهای مادی و زیستی بلكه به نیازهای روانی و اجتماعی یكدیگر هم توجه می كنند.در این خانواده ها نیازهای مادی مانع توجه به نیازهای عاطفی و روانی اعضا نمی شود.

   

19-  در خانواده سالم افراد احساسات خود را بروز می دهند و شرم مسموم(فرد از بروز احساسات و عواطف خودش خجالت می كشد) وجود ندارد و سعی نمی كنند به دلایل مختلف عواطف و احساسات خود را مخفی كنند.افراد همدیگر را به خاطر خودشان دوست دارند نه به خاطر درس،نمره بیست،تحصیلات،شغل و درآمد،درجه و... 

 

20-        اعضای خانواده سالم چیزها  یا كارهایی برای مخفی كردن ندارند.

 

21-   اعضای خانواده متعادل به هم اعتماد دارند و به رفتارها و روابط همدیگر شك نمی كنند.همچنین گفتارها و كارهای یكدیگر را سوء تعبیر نمی كنند.

 

22-   در خانواده سالم روابط عاطفی هدفمند و مناسب بین اعضا، بادوام است و مختص سنین (مثل فقط زمان بچگی )یا دوران خاص نیست.

 

23-   در خانواده سالم بچه ها عضو فرعی خانواده نیستند بلكه عضو فعال و مسوول خانواده به حساب می آیند و به نظرات و پیشنهادات آنها توجه می شود.همچنین ملاك توجه و احترام به فرزندان تحت تاثیر جنسیت بچه ها و مسایل ظاهری آنها قرار نمی گیرد.

 

 

24-   در خانواده سالم با ورود یا تولد فرد جدید،توجه و محبت دیگر اعضا به هم كم نمی شود.همسر جای خود و فرزندان جای خود پیوسته مورد توجه و احترام هستند.

 

25-  در حانواده متعادل وقتی یكی از اعضا  از نظر شغلی یا مقام اجتماعی به درجه ای بالا می رسد در رابطه وی با دیگر اعضای خانواده تاثیر منفی نمی گذارد.

 

26-  اعضای خانواده سالم همانطور كه در روابط خود با دیگران در بیرون از محیط خانواده،عاطفی و محترمانه برخورد می كنند در خانواده نیز روابطی عاطفی تر و همدلانه تر دارند.نه اینكه برعكس

 

27-   در خانواده متعادل رفتارها و صحبتهای افراد با هم زمینه و مفهوم همدلی دارند نه حالت خصمانه و طلبكارانه.این دو جمله را با هم مقایسه كنید:الف - به نظر ناراحت می آیی،طوری شده               ب- مثل همیشه عصبی و گرفته ای،این چه وضعیه!

 

28-   در خانواده سالم وقتی مشكل ایجاد می شود و اتفاقی میافتد همه چیز را روی سر خودشان و خانواده شان خراب نمی كنند بلكه پذیرفته اند مشكلات، جزیی از زندگی خانوادگی است.

 

29-   در خانواده متعادل وقتی مشخص می شود كه ریشه یك مشكل  از بیرون به خانواده تحمیل شده، به جای استرس و نگرانی ایجاد كردن،سعی می شود باعث ایجاد اطمینان و آرامش و حمایت در خانه شوند.همچنان وقتی مشكلی ریشه در خانواده دارد،علت مشكل را به مدرسه،محیط بیرون و دیگران نسبت نمی دهند و سعی می كنند علت را واقع بینانه بشناسند و آن را حل كنند.

 

 

منبع:http://psychologinfo.blogfa.com

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :

       نظرات
جمعه 14 مرداد 1390
آزاده مشهدزاده
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.